• sns01
 • sns04
 • sns03
 • sns02
 • sns05

целофан хартија

Краток опис:

Synthetic casings are used in the manufacture of sausages instead of natural casings made from the intestines of animals (sheep, cows or pigs). Synthetic casings are made of collagen, cellulose, or even plastic and may not be edible. Artificial casings from animal collagen can be edible, depending on the origin of the raw material. Here are the several types of synthetic casing: Collagen Casing Collagen casings are mainly produced from the collagen in beef or pig hides, and the bones and ten...


 • ФОБ Цена: US $ 20 - 80 / km
 • Набавка Способност: 10000 км / месечно
 • Мин.нарачката Кол: 1 палети
 • Порт: Кингдао
 • Начин на плаќање: T / T, L / C
 • Тип на производ: Колбас обвивка
 • Стил: Сушен
 • Вкус: невкусни
 • Потврдување: HACCP, HALAL, ISO, QS
 • Пакување: Вакуум пакет
 • Рок на траење: 24 месеци
 • Место на потекло: Кина (континентална)
 • Боја: јасни, кромид, карамел, темно карамел и пушеле
 • Примена: колбас, виршла, frunkfurter, Виена
 • Халал храна: Да
 • детали за производот

  Тагови производ

  Синтетички куќишта се користат во производството на колбаси наместо природен црева направени од цревата на животни (овци, крави и свињи).

  Синтетички куќишта се направени од колаген, целулоза, или дури и пластични и не може да се јаде. Вештачки црева од животински колаген може да биде за јадење, во зависност од потеклото на суровините.

  синтетички

  Еве неколку видови на синтетички обвивка:

  колаген обвивка

  Колаген црева се произведени главно од колаген во говедско или свинско кожи, и коските и тетивите. Исто така, може да се изведе од живина и риба. Тие се направени за повеќе од 50 години и нивниот удел на пазарот се зголемува. Обично цената за производство на колбаси со колаген е значително помал отколку правење колбаси во стомакот, бидејќи на повисоки брзини производство и пониски барања трудот.

  Колаген за вештачки црева се обработува опширно, и како суровина, тоа е слично на лепчето пред конечниот производство. Таа потоа се вадат преку умре во саканата дијаметар, се сушат и shirred во кратки стапчиња со должина до 41 см, кои содржат колку што е 50 милиони на обвивка. Во понова процес, форма на тесто е coextruded со мешавина на месо, и обвивка е формирана со третирање на надвор со калциум раствор да се постави на обложување.

  Последната генерација на колаген црева се обично повеќе тендер од природните црева, но не покажуваат на "предвремени" или "залак" на природните колбаси обвивка. Најголем обем на колаген црева се за јадење, но посебна форма на погуста колаген црева се користи за голем калибар салами и колбаси каде обвивка обично се излупени исклучи колбаси страна на потрошувачот. Колаген црева се помалку скапи да се користи, даде подобра контрола на тежината и големината и полесно да се кандидира кога во споредба со природните црева.

  целулоза обвивка

  Целулоза, обично од памук linters или дрво каша, се преработува за вискоза, кој потоа се вадат во јасни, тешки црева за правење wieners и франци. Тие исто така се shirred за полесно користење и може да се третира со боја да се направи "црвено топлината". На обвивка е излупени исклучи по готвење, што резултира во "skinless" Франките. Целулозни вискоза решенија се во комбинација со дрво каша да се направи голем дијаметар влакнести црева за Болоња, cotto салама, пушеле шунка и други производи исечени за сендвичи. Овој тип е, исто така, порозни на чад и водена пареа. Тие можат да бидат рамни или shirred, во зависност од апликацијата, и може да се pretreated со чад, карамел боја или други површински третмани.

  Фиброзната обвивка

  Влакнести обвивка е обвивка на база на целулоза зајакнати со природни долг вткаени абака хартија, понекогаш се нарекува Манила коноп влакна, кои ги комбинира исклучително висока цврстина на истегнување со доследна истиснување имот во форма која го прави совршено прилагоден за колбас црева. Поради својата сила и димензионална стабилност, влакнести обвивка традиционално се гледа како еден од најпознатите разноврсна и сеопфатна материјали за пакување.

  изработка на пластичното куќиште

  Пластични црева се вадат како и повеќето други пластични производи. Тие, исто така може да се рамни или shirred. Општо земено, чадот и водата не помине низ обвивка, па пластика се користи за nonsmoked производи каде што се очекуваат високи приноси. На внатрешната површина може да се ламинат или coextruded со полимер со афинитет за месо протеини предизвикува месото да се држи на филмот, што резултира во некои загуба кога обвивка е излупени, но повисоки целокупниот принос поради подобра контрола на влага. Пластични црева не се користат повеќе поради здравствени опасности.

  Пластични црева обично се направени од полимери, како што полиамид, полипропилен или полиетилен. Полиамид (најлон) пластични црева се најчесто се користат во производството на варен колбаси и шунка како ручек месо и Болоња. Полиамид црева доаѓаат во две главни сорти: ориентирани и nonoriented. Ориентирана полиамид се термосвиваеми црева и ќе се намали во текот на процесот на готвење со што се намалува загубата на вода. Nonoriented полиамид црева остане ист дијаметар за време на процесот на готвење и со тоа да се овозможи проширување на месо за време на готвењето.


 • Претходно:
 • Следно:

 • Испратете ја вашата порака:

  Прашање Сега
  • * CAPTCHA: Ве молиме изберете срце

  WhatsApp Онлајн Chat!